Św. Nepomucen

przedpo
Opisywany obiekt to drewniana figura przedstawiająca św. Nepomucena o wysokości 80 cm. Rzeźba jest polichromowana. Autor wykonał rzeźbę bardzo starannie, dokładnie oddał zarówno szczegóły anatomii, jak i szaty. W lewej ręce znajduje się drewniany krzyż z metalową figurką Chrystusa. Św. Nepomucen jest ubrany w strój liturgiczny (w sutannę i komżę o koronkowych wykończeniach) oraz płaszcz z frędzlami, na który jest wyłożony biały kołnierz. Polichromia jest prosta, oparta na czterech kolorach: bieli, czerni i brązie oraz czerwieni, jednak nie użytych kontrastowo ale stonowanych w konwencji monochromatycznej. Podstawa jest ciemno zielona.
Figura była dość dobrze zachowana. Drobne ubytki w warstwie polichromii były umiejscowione głównie na najbardziej odstających miejscach. Na powierzchni widać ubytki drewna. Największe to brak po jednym palcu każdej ręki oraz wyszczerbienia podstawy. Drewno było pęknięte z tyłu rzeźby, na ok. 80 % wysokości figury. W podstawę figury zostały wbite gwoździe aby utworzyć uchwyt na kwiaty i inne wota. Oryginalna warstwa malarska zachowała się dobrze, charakteryzuje się dobrą przyczepnością, nie ma miejsc spęcherzonych, odspojonych, ani pudrujących się. Drewno było zaatakowane przez drewnojady. Niewielka ilość otworów wylotowych była umieszczona w okolicy prawego ramienia w przedniej części rzeźby.
Celem prac konserwatorskich było powstrzymanie ataku drewnojadów oraz zabezpieczenie drewna na przyszłość, a także przywrócenie obiektowi wartości estetycznych i ekspozycyjnych poprzez oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ubytków drewna i polichromii.

Prace konserwatorskie i restauratorskie wykonane przez Joannę Stawowy.