Św. Nepomucen

przedpo
Opisywany obiekt to drewniana figura św. Nepomucena o wysokości 70 cm. Rzeźba jest polichromowana i ozdobiona złoceniami. Autor wykonał rzeźbę w stylu ludowym, postać jest dość schematyczna, o kanciastej budowie. W lewej ręce znajduje się krzyż. Św. Nepomucen jest ubrany w strój liturgiczny (w sutannę i komżę) oraz brązowy płaszcz z frędzlami.
Figura była dość mocno porysowana, podrapana. Ubytki w warstwie polichromii były umiejscowione głównie w dolnej partii rzeźby. Ponadto figura była pokryta warstwą kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Zabrudzenia były częściowo luźne, jednak w niektórych miejscach wkleiły się w powierzchnię polichromii, wniknęły w głąb i spowodowały powstanie plam. Na powierzchni widać ubytki drewna. Największe z nich to brak jednego palca prawej ręki i czterech palców lewej ręki, krzyża i jednego frędzla płaszcza. Drewno nie było spękane. Oryginalna warstwa malarska miejscami zachowała się dobrze, jednak ubytki stanowiły ok. 35 % powierzchni. Drewno było zaatakowane przez drewnojady. Rzeźba jest niekompletna – nie zachował się krzyż.
Celem prac konserwatorskich było powstrzymanie ataku drewnojadów oraz zabezpieczenie drewna na przyszłość, a także przywrócenie obiektowi wartości estetycznych i ekspozycyjnych poprzez oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ubytków drewna, polichromii i złoceń.

Prace konserwatorskie i restauratorskie wykonane przez Joannę Stawowy.