srebrzona cukiernica

przedpo
sygnatura
Opisywany obiekt to metalowa cukiernica z pokrywką (na zdjęciach przedstawione bez szklanego wkładu, który nie wymagał konserwacji). Średnica pokrywki jest równa 11 cm, natomiast maksymalna szerokość cukiernicy to 16,5 cm. Obie części są dopasowane rozmiarem, jednak nie pochodzą z jednego kompletu – różni je zarówno technika wykonania, jak i zdobienie. Cukiernica została ustawiona na czterech nóżkach i ozdobiona motywami roślinnymi, geometrycznymi oraz ażurami. Zdobienie pokrywki opiera się wyłącznie na motywach geometrycznych. Na cukiernicy, od spodu, pomiędzy nóżkami znajduje się sygnatura – H&C •B•. Pokrywka nie jest sygnowana.
Zarówno cukiernica, jak i pokrywka były w dobrym stanie zachowania. Ich powierzchnia była częściowo pokryta czarnymi siarczkami srebra. Na cukiernicy znajdował się drobny ubytek warstwy srebra oraz kilka przetarć.
Celem prac konserwatorskich było przywrócenie obiektowi wartości estetycznych poprzez oczyszczenie powierzchni, uzupełnienia ubytków w warstwie srebrzenia oraz zabezpieczenie przed patynowaniem.

Prace konserwatorskie i restauratorskie wykonane przez Joannę Stawowy.