koszyczek

przedpo
sygnatura
Opisywany obiekt to metalowy koszyczek. Jego średnica wynosi 16,5 cm. Został on wykonany przez tłoczenie ze stopu metali białych, był miedziowany, a następnie srebrzony. Koszyczek jest ozdobiony owalami z motywem roślinnym (owoce: jabłka, gruszki, owoce granatu; kiście winorośli), wolimi oczkami i ażurami. Dekoracyjne są także uszka łączące geometryczny meander z rogiem pełnym owoców (jabłek, gruszek i winogron). Wewnątrz znajduje się sygnatura: romb z biegnącym strusiem i podpisem WMF (znak Württembergische Metallwaren Fabrik) oraz litera „J”.
Koszyczek był w dość dobrym stanie zachowania. Jego powierzchnia była częściowo pokryta czarnymi siarczkami srebra – patyna ta całkowicie zasłaniała sygnaturę. Warstwa srebra była wytarta na ok. 60 % powierzchni, a częściowo wytarta była również warstwa miedzi.
Celem prac konserwatorskich było przywrócenie obiektowi wartości estetycznych poprzez oczyszczenie i uzupełnienie ubytków w warstwie srebrzenia oraz zabezpieczenie przed patynowaniem w przyszłości.

Prace konserwatorskie i restauratorskie wykonane przez Joannę Stawowy.