srebrzona cukiernica

przedpo
sygnatura
Opisywany obiekt to metalowa, srebrzona cukiernica (na zdjęciach przedstawiona bez szklanego wkładu, który nie wymagał konserwacji). Jej średnica to 12 cm, a maksymalna wysokość wynosi 18 cm. Została ona ozdobiona motywami roślinnymi (liście i owoce jeżyn oraz wiśni), geometrycznymi i ażurami. Posiada nieruchomy uchwyt. Od spodu, pomiędzy nóżkami znajduje się sygnatura – owal z napisami: „B. Henneberg”, „Warszawa” i sześcioramienną gwiazdą oraz cyfra 778. Sygnatura ta pozwala na przypisanie autorstwa Braciom Henneberg i datowanie cukiernicy na przełom XIX/XX w.
Cukiernica była w dość dobrym stanie zachowania. Jej powierzchnia była zmatowiała i częściowo pokryta czarnymi siarczkami srebra. Ponadto pojawiły się ubytki w warstwie srebra, głównie drobne przetarcia na wypukłych partiach reliefu i jeden większy na podstawie.
Celem prac konserwatorskich było przywrócenie obiektowi wartości estetycznych poprzez oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ubytków w partii srebrzenia oraz zabezpieczenie przed patynowaniem.

Prace konserwatorskie i restauratorskie wykonane przez Joannę Stawowy.