krzyż i świeczniki

przedpo
Opisywany obiekt to zestaw złożony z krzyża i dwóch świeczników. Wszystkie części mają ozdobne podstawy z dekoracją w postaci wieńców róż. Świeczniki są wykonane jako obiekty jednoczęściowe, natomiast krzyż składa się z trzech części: krzyża, figurki Chrystusa oraz ozdobnej rozetki umieszczonej nad głową Chrystusa. Rozetka przedstawia wieniec z bluszczu.
Wszystkie trzy obiekty były w dużym stopniu pokryte czarnymi tlenkami cyny. Najbardziej zniszczony był krzyż. Był złamany w połowie wysokości na dwie części i zlutowany. Niestety lutowanie wykonano niestarannie: lut był duży, nieforemny, a powierzchnia wokół mocno podrapana. Ponadto pojawiło się pęknięcie na powierzchni podstawy. Oryginalna warstwa srebrzenia była mocno wytarta i przykryta wtórną warstwą niklu lub chromu mającą zastąpić srebro. Warstwa ta również była mocno wytarta i porysowana szczególnie na krawędziach oraz wypukłych miejscach reliefu. Dodatkowo obiekt był pokryty resztkami pożółkłego lakieru.
Celem prac konserwatorskich było przywrócenie obiektowi wartości estetycznych oraz usunięcie pozostałości poprzednich reperacji. Usunięto resztki starego lakieru oraz nadmiar tlenków cyny. Wyrównano lut aby nie zakłócał formy krzyża. Uzupełniono ubytki srebrzenia poprzez srebrzenie elektrolityczne. Na koniec obiekty zostały zabezpieczone.

Prace konserwatorskie i restauratorskie wykonane przez Joannę Stawowy.